מסורות בתחום העיסוי בעולם

בלתי אפשרי כמעט למצוא היום בעולם מישהו שלא טופל בעיסוי לפחות פעם אחת במשך חייו. הודות לסגולות המרפא ולמגוון הטכניקות העיסוי הנו פופולרי בכל רחבי העולם.

ארצות ה"חילוצים" במסורת העיסוי הן יפן וסין. חשוב לציין שסינים מאמינים כי העיקרון הבסיסי בעיסוי הוא מניעת המחלה ולא הטיפול בה. לעומת זאת, היפנים טוענים שעבודה ממוקדת על נקודות מסוימות בגוף מובילה להבראה ולהצערת הגוף.

עיסוי סיני

עיסוי סיני גוואשה– עיסוי עתיק יומין מבין שיטות העיסוי במזרח

עיסוי מסוג זה נעשה לא באמצעות האצבעות אלא באמצעות מעין מגרדים או לוחיות מיוחדים העשויים מאבן ירקן.

התהליך כולל שלושה שלבים: תנועות מואצות ומהירות, לחיצה חזקה ונגיעות קלות ומרגיעות. מיד לאחר העיסוי ניתן לצפות באדמומיות העור, ולאחר מכן אף יופיעו שטפי דם קטנים. אך אל דאגה – אלה חולפים תוך יומיים – שלושה. הודות לשיטת עיסוי מזרחית זו ניתן לנרמל את עבודת האברים הפנימיים, להגביר את ניידות המפרקים, לשכך כאבי ראש ולווסת את לחץ הדם. עיסוי זה משמש רבות גם במצבים של מחלות נשים ובעיות מעיים.

 

עיסוי יפני

טכניקות העיסוי הנפוצות ביותר ביפן הן אמה ושיאצו.בשיאצו מבצעים לחיצות ממוקדות וקצרות על העור. עיסוי מסוג זה נחשב לכלי אבחון היות ובאמצעות הלחיצות באזורים מסוימים בגוף ניתן לאתר גושים ומוקדי כאב שונים המעידים על סיכון אפשרי של מחלה. הודות לשיאצו ניתן להשפיע על מערכות העצבים, הלב וכלי הדם ולחזק את המערכת החיסונית.

בשיטה אמה עושים שימוש בהקשות ממושכות בגוף שאחריהןבאים ליטופים מרגיעים. שיטה זו עוזרת לגוף להגיע להרפיה מוחלטת, להפיג מתחים ולשחרר שרירים תפוסים, עוזרת לרפא כאבי ראש, מחלות גב, שלד ומפרקים, וזאת באמצעות השפעה על נקודות האקופונקטורה בגוף.

 

עיסוי תאילנדי

יש המחזיקים בדעה שעיסוי תאילנדי הנו סוג של סקס. דעה זו אינה נכונה כלל ועיקר.עיסוי בשיטה זו נעשה בלבוש כאשר נותרות חשופות בגוף רק כפות הרגליים. טיפול של עיסוי תאילנדי מתבצע על מזרן מיוחדמאחורי הפרגוד. לא נוגעים באזורים האינטימיים תוך כדי טיפול. שיטה זו דומה יותר ליוגה פסיבית המכוונת למתיחות כל קבוצות השרירים.

בעיסוי זה המטפל מבצע לחיצות ע"י האצבעות, כפות הידיים, המרפקים ואף ברכיים וכפות הרגליים שלו. בעיסוי תאילנדי נעשית עבודה על כל הגוף, אמנם עיקר ההפעלה הוא על הגב, היות והמעסים התאילנדיים סבורים ששמירה על בריאות הגב עוזרת למנוע מספר רב של מחלות כרוניות. לאחר הטיפול השרירים נותרים רפויים, המפרקים נהיים גמישים יותר, והנפש הופכת להיות שלווה ורגועה.

עיסוי טיבטי

שיטה טיבטית הנקראת קו-ניי נחשבת לסוג עיסוי הכי עדין בעולם. אין לשיטה זו התוויות נגד, היא מומלצת אף לילדים ונשים הרות. קו-ניי מחולק למספר סוגים כגון עיסוי יוגה, עיסוי שמנים ועיסוי פנים עם צדפות הפנינים. למעט ההשפעה המסורתית על שכבת העור, המאסטרים הטיבטיים משתמשים גם במנטרות מטהרות מיוחדות ובמדיטציות. הם סבורים כי רק כך אדם יכול להשיג הרמוניה בין גוף לנפש. לקו נייהשפעה מיטיבה על מערכת העצבים, על מצב השיער והעור, וכן על תפקוד האיברים הפנימיים, השרירים והמפרקים.

 

עיסוי אירופאי

עיסוי זה אינו אקזוטי כלל אך הוא אפקטיבי ביותר. טכניקה זו לא מכילה כל מרכיב רוחני או מיסטי – היא ממוקדת אך ורק בהשפעה פיזית על גוף האדם.