סובלים מכאבי רגליים? גיל – זה לא מחלה!

סובלים מכאבי רגליים? גיל – זה לאו דווקא מחלה!

הרגליים שלנו מתמודדות מדי יום עם עומסים קשים. מכאבי רגליים בדרגות שונות סובלים אפילו אנשים צעירים, קל וחומר – אנשים בגיל מבוגר. ישנן לכך סיבות רבות למדי: עבודה פיזית קשה, עיסוק בספורט מקצועי, מאמצים מופרזים, עבודה בישיבה, נעליים לא נוחות, משקל עודף, הריונות, לידות, תזונה לקויה – כל אלה "דופקים" לנו את הרגליים במלוא מובן המילה.

מחלות רקע רבות גם "משאירות חותם" על הקרסוליים והרגליים: בעיות לב או כליות גורמות לבצקות, סכרת עלולה לגרום ל"רגל סוכרתית" ולנמק בגפיים התחתונות; גיל מעבר מוקדם גורם לבריחת סידן ולשברים. לא פלא שלקראת הזקנה רק ברי מזל בודדים מצליחים לשמור על הליכה קליקה.

עזרה ראשונה לכאבי רגליים תלויה בקיום או היעדר דלקת. במקרים של מורסות, כיבים, שררת (דלקת שרירים), דליות והמטומות אסור לחמם או לעסות את מקום הכאב.

מומלץ להשתמש במשחות אנטיספטיות, ברטיות וקומפרסים קרים. יש לעקוב בקפדנות על מצבו של המקום הכואב – לוודא שהנפיחות לא מתפשטת והפגיעה בעור לא מחמירה.

במקרים של מתיחת השרירים והרצועות, או של כאבי פרקים – להיפך, עדיף לטפל באמצעות קומפרסים חמים, תחבושות עשויות צמר טבעי וכן – בעזרת משחות אנטי-דלקתיות. במצבי עייפות רגליים, נקעים, בצקות קטנות מאוד יעיל עיסוי עצמי אשר משפר את זרימת הדם. כמו כן – תועיל אמבטיה חמה עם מלח או ביקור בסאונה.

למניעת מחלות רגליים אקוטיות וכרוניות בראש ובראשונה נחוצה פעילות גופנית מתונה. מאוד בריא לעשות מידי יום הליכות של 2-5 ק"מ, לשחות בבריכה, ללכת יחפים על הדשא, על חלוקי אבנים, שטיח מבד שעיר או רצפת העץ.

מסוכן לשאת משאות כבדים, להתאמץ יתר על המידה באימונים על מכשירי כושר או אופניים, לעמוד או לשבת בתנוחה לא נוחה במשך זמן ממושך. חשוב ביותר לבחור בנעליים נוחות אשר לא ילחצו על הקרסול ויעזרו לחלק את העומס בצורה נכונה. אם אחרי יום שהעברתם על העקבים או בנעליים לא נוחות אתם חשים כאב ונפיחות – מוטב שתחליפו נעליים.

אחרי מאמץ יתר, במצב של עייפות רגליים מאוד בריא לבצע עיסוי ולמרוח על העור באזור השרירים משחה מקררת. עם דליות חובה ללבוש גרביים אלסטיות. כאשר יש בצקות מומלץ לישון עם כרית שמונחת מתחת לרגליים ולא לשתות לפני השינה. אם אתם עובדים בישיבה או בעמידה – יש לתת מנוחה לרגליים כל שעה למשך 5-7 דקות.

חברה גרמנית Casada בשיתוף עם רופאים אורטופדים פיתחה מכשיר FootInn אשר יהפוך לכלי הכי נוח ושימושי בביתכם המיועד לעיסוי עצמי. מכשיר עיסוי קומפקטי זה בכל עת יבצע לכם עיסוי מקצועי כגון אקופונקטורה, רולר (גלילים) או עיסוי בעזרת דחיסת אוויר. פונקציית החימום תהיה נעימה במיוחד לאנשים הסובלים מלחץ דם נמוך ומתסמונת רגליים קרות.

שמרו על רגליכם - מחלות המפרקים והוורידים הרבה יותר קל למנוע מאשר לרפא!